Soutěž řemesel SKILL 2018

úterý, 25 září 2018 21:26 | Ing. Vladimír Richtr

Ve dnech 18. 9. až 20. 9. 2018 proběhl na vysokomýtském náměstí již osmý ročník této mezinárodní soutěže. Své síly změřilo rekordních 68 soutěžících z více než 20 škol. Dvoučlenná družstva z jednotlivých škol soutěžila v oborech zedník, zednické práce, montér suchých staveb, obkladač, instalatér a truhlář.

Soutěž je unikátní nejen v celé ČR, ale i v okolních státech svou koncepcí, časovým záběrem a náročností na soutěžící. Jednotlivá řemesla na sebe plynule navazují a je tak simulována skutečná stavba. Soutěžící se tedy musí vypořádat i s nepřesnostmi, které jim předchozí řemesla zanechala.

Hlavním pořadatelem soutěže je občanské sdružení ERUDIO CZ, spolupořadateli je Pardubický kraj, město Vysoké Mýto a Vyšší odborná škola stavební a Střední škola stavební Vysoké Mýto. Soutěž by nebylo možné realizovat bez podpory sponzorů – výrobců nebo prodejců technologií, materiálů a výrobků, kteří na soutěž dodali materiál, ceny pro vítěze a soutěž finančně podpořili. Zástupci firem byli i v hodnoticích komisích, pečlivě sledovali počínání soutěžících a na konci soutěžní družstva vyhodnotili. Mezi hosty, kteří soutěž navštívili, byli i Ing. Bohumil Bernášek (radní zodpovědný za školství Pardubického kraje) a Mgr. Martin Kiss (vedoucí odboru školství).

Přes velkou konkurenci v jednotlivých oborech se naši žáci rozhodně neztratili. Družstvo zedníků ve složení Petr Matějka a Martin Valíček (žáci druhého ročníku) se umístilo na výborném 4. místě z osmi družstev.

Družstvu truhlářů tvořené Davidem Gašparekem a Martinem Kučerou se podařilo obhájit krásné 2. místo z loňského ročníku.

A to nejlepší na závěr – v oboru instalatér Kamil Pecka a Jiří Rožek obsadili vynikající 1. místo. Tím navázali na předloňské prvenství naší školy.

Všem našim soutěžícím gratulujeme k dosaženým výsledkům a zároveň děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Součástí SKILLU byly i soutěže pro žáky základních škol, které probíhaly v budově školy a přímo na náměstí, kde žáci plnili praktické úkoly z různých oborů. Pro střední školy připravili sponzoři workshopy, při kterých se žáci a studenti seznámili s jejich materiály a technologiemi.

Všem pořadatelům, sponzorům a našim mistrům odborného výcviku, kteří tvořili technické zázemí soutěže a nakonec se žáky provedli i závěrečný úklid náměstí, patří velké poděkování.