Velké úspěchy na soutěži Řemeslo/SKILL 2020

středa, 23 září 2020 10:20 | Ing. Vladimír Richtr

Jubilejní desátý ročník této unikátní mezinárodní soutěže se uskutečnil na vysokomýtském náměstí ve dnech 15. 9. až 17. 9. 2020. Letošní ročník byl poznamenán epidemiologickou situací. Přesto se do soutěže přihlásilo 30 dvoučlenných družstev ze 20 škol z české republiky. Ze zahraničních škol se soutěže zúčastnili žáci ze Žiliny. Dvoučlenná družstva soutěžila v oborech zedník, zednické práce, montér suchých staveb, obkladač, instalatér a truhlář.

Soutěž je jedinečná nejen v celé ČR, ale i v okolních státech svou koncepcí, časovým záběrem a náročností na soutěžící. Jednotlivá řemesla na sebe plynule navazují a je tak simulována skutečná stavba. Soutěžící se tedy musí vypořádat i s nepřesnostmi, které jim předchozí řemeslníci zanechali.

Hlavním pořadatelem soutěže je naše škola a spolek Erudio, spolupořadateli pak Pardubický kraj a město Vysoké Mýto. Velkou podporu má tato akce i u sponzorů – výrobců nebo prodejců technologií, materiálů a výrobků, kteří na soutěž věnovali materiál, ceny pro vítěze a soutěž finančně podpořili. Zástupci firem byli i v hodnotících komisích, pečlivě sledovali počínání soutěžících a na konci soutěžní družstva vyhodnotili.

Bohužel vzhledem k epidemiologické situaci nebylo možné pořádat soutěže pro žáky základních škol. Doprovodný program pro návštěvníky „SKILLU“ zajistilo Mikádo – středisko volného času. Zorganizovalo soutěže, při kterých se využila řada stavebních materiálů.

Jak to vše dopadlo z pohledu umístění žáků naší školy? Přes velkou konkurenci se opět neztratili!

V oboru zedník Vladimír Klofanda a Tomáš Syrový zůstali těsně pod stupni vítězů a obsadili pěkné 4. místo.

Družstvo instalatérů ve složení Jan Hladík a Martin Novotný se umístilo na výborném 2. místě.

V letošním ročníku měla naše škola také zastoupení trochu netradičně v oboru obkladač. Josef Šalomon, Jiří Kopecký obsadili senzační 3. místo. Vzhledem ke skutečnosti, že zmínění žáci tento obor nestudují a do soutěže byli zařazeni v průběhu soutěže, je jejich umístění obdivuhodné.

Ani mezi montéry suchých staveb se naši žáci neztratili. Martin Zavadil a Filip Kroulík měli možnost (mimo soutěž) změřit své síly se žáky, kteří tento obor studují. A nevedli si vůbec špatně.

A to nejlepší na závěr – Ondřej Beran a Eduard Filipi, kteří soutěžili v truhlářských dovednostech, ovládli celou soutěž a obsadili 1. místo!

Novinkou letošního ročníku byl workshop připravený společností Velux. V rámci workshopu se představily nesoutěžní obory tesař, pokrývač a klempíř. První den sestavili žáci skelet střechy, včetně její pojistné hydroizolace, klempířských prací, laťování a pokládky střešní krytiny. Druhý den provedli montáž střešního okna VELUX. Na závěr okno opatřili ovládacím mechanizmem. Návštěvníci měli možnost v průběhu workshopu konzultovat předváděné práce s odborníky.

Všem našim soutěžícím gratulujeme k dosaženým výsledkům a zároveň děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Velké poděkování patří učitelům odborných předmětů za přípravu žáků na soutěž. Dík si zaslouží také žáci školy a učitelé odborného výcviku, kteří po celou dobu tvořili technické zázemí soutěže.