Co nás naučila pandemie

neděle, 14 červen 2020 21:32 | Jiří Skalický

V posledních třech měsících není na výběr moc témat, která by prostupovala společností více než obava o zdraví nás všech. Ovšem hned vzápětí stojí starost rodičů o vzdělávání jejich dětí.

Stejně jako se obecně liší školy svou kvalitou a přístupem k žákům, odlišují se i způsobem, jakým se poprali s nastalou krizí.

Budova stavební školy je v současné době sice téměř prázdná, ale to neznamená, že by se zastavil chod v jejím jádru.

 

Už v dřívějších dobách byli učitelé a studenti zvyklí mezi sebou komunikovat on-line formou, zadávat a odevzdávat některou práci v digitální podobě, využívali sdílené kalendáře, aby nic důležitého nepropásli. Proto pro nás nastolení povinné změny režimu nebylo nic nepřekonatelného. Kantoři společně se studenty dali hlavy dohromady a během pár hodin dotáhli svůj dosavadní systém k naprosté spokojenosti všech.

Vzhledem k náročnosti a specifičnosti našich předmětů nemůžeme chtít po studentech pouze formu samostudia. Rozvrh hodin jsme tedy zkrátili na dopolední vyučování, během něhož je látka předávána našimi odborníky prostřednictvím videokonferencí. Tím jsme schopni zachovávat určitý studijní řád, nastavenou úroveň kvality, všichni mají možnost konzultovat, co potřebují, a kantoři mají přehled o práci svých studentů. O tom, že se tato forma výuky stala smysluplnou, nás denně přesvědčuje téměř stoprocentní účast studentů a jejich kladné odezvy.

Distanční výuka u nás tedy nebyla překážkou ani pro skupinu maturantů. Ti byli poctivě připravováni na zkoušku dospělosti a právě v tomto týdnu završují své úspěšné studium u ústních maturit.

Možnost potkávat se s dalšími lidmi je omezená, ale otázek a témat k diskuzi je neustále mnoho. Využíváme tedy videokonference jako nástroj pro pravidelné porady pedagogického sboru, dokonce si jej vyzkoušeli i rodiče na netradičních třídních schůzkách. Mohli na vlastní kůži zažít způsob, jak pracují jejich děti, a zeptat se na všechny otázky, které u nich v současnosti vyvstávají.

Symbolem nouzového stavu se po celé republice stávají pojmy jako SOLIDARITA, VSTŘÍCNOST, PODPORA.

I my se směrem ke studentům snažíme v první řadě přistupovat jako k jednotlivcům a bereme v úvahu jejich individuální potřeby, snažíme se být v zadávání práce i podávání informací jednotní a smysluplní, zbytečně je nepřetěžujeme. Flexibilně reagujeme na jejich potřeby, jsme ochotní učit se jeden od druhého.

Neváhali jsme a pustili se do pomoci i těm nepotřebnějším. Naše škola má možnost využívat 3D tiskárnu, takže v počátcích pandemie tiskla 24 hodin denně součásti k ochranným štítům pro české zdravotníky.

V době krizí se jako lidé více než kdy dříve zamýšlíme nad smyslem věcí. I my využíváme tento čas k bilanci a přehodnocení toho, co je pro nás prioritou. A s potěšením zjišťujeme, že zvolená cesta se jeví jako správný směr. Chceme si i přes všechny překážky udržet vysokou kvalitu výuky, dbát na přátelské a vstřícné prostředí a podporovat se navzájem.

Ing. Jiří Skalický
ředitel školy

reditel 3d tisk