Architektura pro ZŠ Javornického

sobota, 02 duben 2022 00:13 | Ing. arch. Anna Křížová

Dne 22.3.2022 na naší škole proběhl projektový den v rámci Implementace krajského akčního plánu - IKAP II. Projektový den vedený metodou Design & Build měli na starosti učitelé naší školy, účastníky workshopu byli žáci základní školy Jiráskova ve Vysokém Mýtě. Hlavní myšlenka byla orientovaná na propojení stavitelství a architektury - na návrhový a posléze realizační proces se všemi fázemi a účastníky - od architekta přes profesanty, úředníky až po dělníky.

Den začal třemi úvodními prezentacemi, které vysvětlili podstatu zadání a zasadili jej do kontextu historie i praxe. Úkolem workshopu bylo navrhnout a následně postavit klenbu. Žáci byli rozděleni do dvou skupin, z nichž první skupina začínala u stolu se stavebnicí vytisknutou v měřítku 1:10 na 3D tiskárně a s počítačovým programem TinkerCad. Druhá skupina naopak začínala návrhem a posléze stavbou z připravených krabic. Po dokončení těchto fází se skupiny prohodily.

Na příkladu návrhu a stavby klenby bylo žákům zajímavou a poutavou formou předvedeno konstruktivní přemýšlení, potřeby komunikace, koordinace a práci ve skupině, definování cíle a volení vhodných kroků k jeho dosažení. Současně s tím si osvojili znalosti působení sil v konstrukci, vlastnosti materiálů, seznámili se s technologií 3D tisku a vytisknutými výrobky, stejně tak s jednoduchým softwarem umožňující vytvořit rychlou a výstižnou prezentaci.

V závěrečné prezentaci učitelé dostali zpětnou vazbu a byly rozdány diplomy.

Celý den probíhal v příjemné akční a přátelské atmosféře. Děkujeme účastníkům a také doprovodným učitelům ZŠ.