Šikana ve škole

Nikdo nemá právo druhému ubližovat!

Spolužáci se k tobě chovají nepřátelsky, ubližují ti a ty neví, jak dál.
Víš o někom, kdo je šikanován, a je ti ho líto.

Překonej strach a zajdi za výchovným poradcem.

Jmenuje se: Mgr. Irena Ropková
Najdeš ho: kabinet výchovného poradce (č. 302)
Návštěvní hodiny má: úterý a čtvrtek od 8:45 do 9:45 či dle potřeby na základě domluvy
Mobil: 604 500 513

Překonej strach a zajdi za metodikem prevence.

Jmenuje se: Mgr. Ondřej Glac
Najdeš ho: kabinet metodika prevence (č. 212)
Návštěvní hodiny má: čtvrtek, lichý týden 8:55 - 10:00 a sudý týden 9:40 - 10:45

Co to je šikanování?

Za šikanování se považuje, když silnější žák nebo žáci pro vlastní potěšení, často opakovaně ubližují druhým. Zpočátku se to děje nenápadně, prostřednictvím různých legrácek a „testíků“ (strkání, nadávání, schovávání věcí, ...) případně odmítáním, přehlížením, zesměšňováním a pomlouváním. Později se otravování života obětem stupňuje a zdokonaluje. Nastupuje fyzické násilí (bití, krádeže a poškozování věcí).

Šikanování je vážná věc a v řadě případů bývá trestným činem. Oběti mohou následky šikanování na těle i duši nést po celý svůj život.

Proč bývá člověk šikanován?

Není to proto, že by byl špatný, nebo proto, že by si to nějak zasloužil. Chyba není v něm, ale ve špatných vztazích mezi spolužáky, v kterých převládá bezohlednost a násilí.

Jak se můžeš bránit?

Když se ptali jednoho zoufalého žáka, proč o svém trápení neřekl rodičům, odpověděl: „Já nevím, když přijdu domů, tak se na to snažím nemyslet. A doufám, že už to bude lepší.“ Myslet si, že to bude lepší, je omyl. Ať už jsi oběť nebo svědek, nevzdávej to a udělej následující:

• Obrať se na výchovného poradce/preventistu šikanování. Může ti nelépe pomoci, bude ti věřit a neprozradí tě.
    Svěř se svým rodičům.
  • V případě, že nenajdeš odvahu svěřit se výchovnému poradci ani svým rodičům, zavolej na pražskou Linku bezpečí, telefon 800 155 555. Bezplatně můžeš telefonovat z celé republiky. Nepotřebuješ k tomu peníze ani telefonní kartu.
  • Tito lidé ti budou věřit, protože nejsi sám, komu se něco podobného děje.