ŘEMESLO SKILL 2024

čtvrtek, 26 září 2024 09:57 | Ing. Vladimír Richtr

Třináctý ročník této unikátní mezinárodní soutěže se uskutečnil na vysokomýtském náměstí ve dnech 17. až 19. 9. 2024. Na letošní ročník se přihlásilo 34 dvoučlenných družstev ze škol z České republiky a Slovenska. Slovenská republika byla zastoupena žáky partnerské školy ze Žiliny. Dvoučlenná družstva soutěžila v oborech zedník, montér suchých staveb, instalatér/topenář a truhlář.
Soutěž je jedinečná nejen v celé ČR, ale i v okolních státech svou koncepcí, časovým záběrem a náročností na soutěžící. Jednotlivá řemesla na sebe plynule navazují a je tak simulována skutečná stavba. Soutěžící se tedy musí vypořádat i s nepřesnostmi, které jim předchozí řemeslníci zanechali.
Novinkou letošního ročníku je rozšíření soutěže instalatérů o topenářskou část, která bude probíhat v úterý odpoledne. Díky účasti odborných firem budou mít návštěvníci z řad veřejnosti možnost získat nové poznatky k otázkám vytápění.
Hlavním pořadatelem soutěže je naše škola, Školní dílny, z.s. a Erudio, z.s. Významnými podporovateli byl opět Pardubický kraj, město Vysoké Mýto, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, odborné cechy – Cech suché výstavby a Cech topenářů a instalatérů. Velkou podporu má tato akce i u sponzorů – výrobců nebo prodejců technologií, materiálů a výrobků, kteří na soutěž věnovali materiál, ceny pro vítěze a soutěž finančně podpořili. Zástupci firem byli i porotci, pečlivě sledovali počínání soutěžících a na konci soutěžní družstva vyhodnotili.
Návštěvníci z řad veřejnosti měli možnost sledovat práci budoucích profesionálů a využít možnost odborných konzultací spolupracujících firem.
Součástí „SKILLU“ byly i soutěže pro žáky základních škol, které probíhaly v budově školy a přímo na náměstí, kde žáci plnili praktické úkoly z různých oborů. Zástupci přítomných firem připravili workshopy, při kterých se žáci a studenti seznámili s jejich materiály a technologiemi.
Jak to vše dopadlo z pohledu umístění žáků naší školy? Přes velkou konkurenci se opět neztratili.
V oboru zedník za naši školu byli nominování Prokop Jan Pachovský a Maksym Dzhuhan. V odpoledních hodinách den před zahájení soutěže jsme byli osloveni, zda bychom nedoplnili nominaci o další družstvo. To byla výzva. Bez možnosti se na soutěž připravit. Přesto Sebastián Sejkora a Pavel Brumovský výzvu přijali. Ve velké konkurenci se naši žáci umístili až ve druhé polovině soutěžního pole. Na druhou stranu získali cenné zkušenosti, které jistě využijí ve svém budoucím profesním životě.
A to nejlepší na závěr. Josef Částek a Jiří Chalupný, kteří soutěžili v truhlářských dovednostech, ovládli celou soutěž a obsadili 1. místo!
Všem našim soutěžícím gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Velké poděkování patří učitelům odborných předmětů za přípravu žáků na soutěž. Dík si zaslouží také žáci školy a učitelé odborného výcviku, kteří po celou dobu tvořili technické zázemí soutěže.

Více fotografií naleznete ZDE.