V říjnu se 3 pedagogové naší školy zúčastnili několikadenní stáže ve Finsku. S námi zde bylo asi 50 pedagogů z různých škol z pardubického kraje. Cílem tohoto výjezdu bylo nechat se inspirovat finským školství, které se v poslední době dává za vzor.
Ve městě Porvoo, asi 50 km od Helsinek, jsme se mohli seznámit s fungováním učňovského školství a také se školou typu našeho gymnázia. Zájezd byl v mnohém inspirativní a také nám dal pohled na jiný typ školského systému. Také zde bylo vidět, že jsou finské školy velmi dobře vybavené a hodně podporované státem. Zajímavé je i to, že každý student dostává denně 1 teplé jídlo zdarma.
Co nás nejvíce zaujalo?
Učňovské školství je na 2 roky (někteří se vyučí až za 3 roky). Na této škole je jen 25% žáků středoškolského věku a zbývajících 75% studentů jsou dospělí, kteří docházejí na denní nebo večerní studium. Hodnotí se pouze praktické dovednosti.
Maturitní studium je na 3 roky a probíhá systémem, který připomíná vysokoškolské studium. Běžný rok je rozdělen na 5 časových období po sedmi týdnech. Studenti si v každém období sami volí předměty a po vykonání zkoušky získávají potřebné kredity. Celé studium je zakončené státní zkouškou.
I zde ve Finsku se negativně promítlo covidové období a někteří studenti mají problémy s pravidelným docházením do školy či s dlouhodobějším zvládáním soustředěnosti na výuku. Proto na školách pracují speciální pedagogové a také zde významně funguje podpora skrze pravidelné doučování.
Některé věci byly podnětné, nad některými věcmi jsme měli otazníky – zvláště nad tím, že významně velká část výuky probíhala v samostatném doplňování úloh v počítači. Čas ukáže zda tento nový přístup k výuce přinese dobré ovoce.
Za náš školní tým Ing. Zdeněk Spilko.