Pozemáci ve výrobním provozu

sobota, 05 říjen 2019 15:10 | Vojtěch Dostál

Exkurze třetího a čtvrtého ročníku se konají každým rokem a mezi studenty se těší velké oblibě. Nejen proto, že teoretické znalosti převedou do praxe, ale také vidí jednání svých vzorů.

První zastávka naší dvoudenní pozemácké exkurze začíná v Hevlíně ve firmě v Heluz. Po výstupu z autobusu se nás ujal zkušený zaměstnanec firmy. Své dlouholeté zkušenosti se nám pokoušel předat jak v připravené prezentaci, tak i v nejmodernější výrobní hale ve střední Evropě. Po zhlédnutí výrobního procesu nás řidič autobusu dovezl do Znojma, kde jsme nestihli vinobraní. Učitelé zdrceni našim smutkem nám ale obratně zajistili náhradní program. Prohlídku historickým centrem města s místním průvodcem. Viděli jsme celé spektrum historických hodnot. Například jednu z nejstarších rotund u nás, rotundu sv. Kateřiny, kde jsou dochovány původní malby. Přednáška nás bavila, ale toužili jsme poznat i moderní stavby. Zpáteční cesta vedla přes osadu jménem Brno, kde sice není metro, nemají tam tramvaje, ale nachází se zde nejvyšší budova v Česku – AZ-Tower. Budovu jsme si chtěli prohlédnout, ale ve výhledu nám bránila jednopodlažní budova, kde shodou okolností byl Mekáč. Zhodnocení prvního dne proběhlo tedy zde. Před výstupem z autobusů a vpadnutí do maminčiny náruče nám asi popáté bylo zdůrazněno, že začátek druhého naučného dne začíná přesně v 7:57 v České Třebové a na nikoho se nečeká. 

Po kompletaci  naší skupiny jsme navštívili firmu Korado na topná tělesa. Zde nám byla představena široká škála radiátorů. Měli jsme možnost vidět celý proces výroby od role plechu až po balení a následnou expedici. Po sundání sluchátek a přileb jsme se přesunuli do Svitav. Do města oplývajícího architektonickými paskvily. Nicméně, kdo hledá, ten najde i hodnotnější stavby. Multifunkční centrum Fabrika je toho příkladem. Velmi zajímavou přednášku pro nás měl připravenou sám projektant revitalizace budovy. Ukázal nám, že i s malým rozpočtem se dá udělat obdivuhodné dílo. Zde musím upozornit, že výraznou stopu na tomto světově uznávaném díle, má i naše třídní učitelka Jana Břicháčková. V době jejího studia se právě tato stavba tvořila. Projekt byl téměř hotov, ale chyběl jí ústřední motiv, který by se aplikoval na detaily. Právě její zajímavě provedený pětiúhelník můžeme vidět například v místní knihovně nebo na designových válcích sloužící k odkládání odpadků. Posledním bodem naší exkurze byla virtuální procházka po městě s historikem a začínajícím komikem. Pro úplnost výkladu jsme si prošli některé památky naživo ještě s učiteli.  

Děkujeme za dva plnohodnotné dny, ve kterých jsme měli možnost poznat zajímavé technologické postupy a rozšířit si obzory ve stavebnictví. 

Za účastníky pozemácké exkurze Vojtěch Dostál