POKOS 2024

středa, 03 duben 2024 08:39 | kpt. Tereza Kembická

Ve středu 27. března 2024 se uskutečnil na Střední škole stavební ve Vysokém Mýtě projektový den na podporu vzdělávání studentů v oblasti přípravy občanů k obraně státu (POKOS).

Akci organizovalo Krajské vojenské velitelství Pardubice. Studenti se v rámci této akce dozvěděli informace o obraně státu, úloze ozbrojených sil ČR a možnostech převzetí dobrovolného výkonu branné povinnosti. Studenti si také mohli poslechnout zkušenosti ze zahraničních operací.

Atraktivním blokem byla mířená střelba na cíl z airsoftových zbraní představující skutečné vojenské útočné pušky. Dětem byla představena jak teoreticky, tak prakticky manipulace a práce se zbraní za dodržování veškerých bezpečnostních pokynů.

Ohlas také přinesl blok s představením 43. výsadkového pluku s možností prohlédnutí výstroje, kterou výsadkáři používají. „Pot šetří krev“ je motto, které používají výsadkáři z Chrudimi. Studenti se tak dozvěděli všechno, co je potřeba zvládnout při vstupu do této elitní jednotky. Nejen fyzická, ale i psychická zátěž prověří každého dobrovolníka do morku kosti a jen ti nejlepší dostanou možnost stát se výsadkářem. Odhodlání a čest bránit svoji zemi v případě vojenské krizové situace by se neměla týkat jen profesionálních vojáků, ale nás všech občanů této země. Bezpečnost a prosperita jsou pro naši svobodu spojené nádoby. Velký zájem byl o vyzkoušení si výstroje, které na sebe takový elitní voják musí mít

Neméně zajímavým bylo vystoupení aktivního záložníka četaře Jiřího Všetičky, který zaujal žáky poutavým vyprávěním o období heydrichiády, které doplnil praktickými ukázkami replik samopalů. „Žijeme v době, kdy se události heydrichiády vytrácejí z prožité zkušenosti společnosti a přesouvají se definitivně do oblasti historie  v knihách a učebnicích. Mojí snahou je Vás vtáhnout do děje pomocí rekonstrukce atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Podívejte se na tento samopal britské výroby Sten Gun MK-II, který použil 27. května 1942 při pokusu o atentát československý výsadkář Josef Gabčík. Proč si myslíte, že zbraň při atentátu selhala?“ dotazoval se.