Odborné exkurze vodařů

úterý, 28 září 2021 14:03 | Lucie Sajdlová, SI3; Honza Škaroupka, SI4

Letos se nám poštěstilo a mohli jsme opět vyjet na odborné exkurze, které se bohužel kvůli COVIDU musely minulý rok zrušit.
Hned první den jsme my, jako vodaři (SI3 + SI4) zamířili do Pardubic.
Nejprve jsme navštívili Aquacentrum Pardubice, kde jsme se dozvěděli něco málo o fungování takového velkého areálu a o nedávné historii tohoto komplexu. Já osobně jsem byla velice překvapená, kolik to dá práce se o to starat.
Naše druhá zastávka a nakonec i konečná byla projížďka na ARNOŠTOVĚ PARNÍKU, kde jsme si dali výborný řízek a kochali se vodní krajinou. Bohužel se nám část trasy zkrátila, jelikož plavební komora, přes kterou jsem měli plout, měla technické potíže a byla mimo provoz.

Lucie Sajdlová, SI3

Zdravím všechny čtenáře,
dnes bych vám chtěl v krátkosti popovídat o druhém dni naší vodařské exkurze. Prvotní zjištění bylo poněkud odstrašující, ráno jsem přišli k autobusu a na první pohled se zdálo, že tam nikdo není, ale jak už to tak bývá, zdání klame. Na sedadle řidiče seděl pes Eda, který nás doprovázel a bavil celý den.
První zastávkou byl Chmelnický rybník a následný průlez asi 100 metrů dlouhou výpustní troubou, který byl poněkud zničující, ale zábavný a stmelující. Prostě né každý den se vám povede lézt s vaším učitelem v jedné trubce, která má v průměru asi 120 centimetrů.
Dále jsme navštívili usazovací nádrž na Olešnickém potoce, malou vodní nádrž na Olešnickém potoce v Hoděčíně a předposlední zastávkou byla poněkud zajímavě vyřešená "čistička" v Hřibinách. Každý dům tu má svůj biologický septik nebo domácí ČOVku. Z těchto zařízení pak odpadní voda putuje do vegetačních nádrží, kde je voda čeřena vzduchem, když je potřeba, a dokončuje se zde proces čištění. Je to poněkud zajímavý způsob, jak ekologicky vyčistit vodu bez použití velkých ohyzdných ČOVek.
Poslední zastávkou byla výstavba kanalizace v Doudlebách nad Orlicí.
Chtěl bych poděkovat našim učitelům za nové zkušenosti a za možnost se někam podívat.

Honza Škaroupka, SI4