Naši Dofáci na expedici!

pondělí, 20 květen 2024 16:19 | Mgr. Eliška Hašková

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je prestižní vzdělávací program pro všechny ve věku 14 až 24 let. Motivuje v osobním rozvoji, smysluplném trávení volného času a přináší klíčové dovednosti pro budoucí studium i kariéru. Program funguje ve více než 230 školách a organizacích po celé České republice a jak už z předešlých článků víte, naše škola, Střední stavební škola Vysoké Mýto, je v něm zapojena také. 

Cílem programu je podpořit komplexní rozvoj schopností a dovedností mladých lidí skrze dlouhodobé a pravidelné aktivity ve čtyřech provázaných oblastech: rozvoji dovednosti, pohybu, dobrovolnictví a dobrodružné expedici. Účastníci mohou získat při splnění programu mezinárodně uznávaný certifikát – bronzový (minimálně 6 měsíců plnění), stříbrný (min. 12 měsíců plnění) a zlatý (min. 18 měsíců plnění). Při tzv. expedici účastníci v týmu vyrazí do přírody na výpravu s vytyčeným cílem. Expedice se délkou a náročností liší podle úrovně. Bronzová expedice trvá 2 dny a 1 noc, stříbrná 3 dny a 2 noci a zlatá 4 dny a 3 noci. 

A právě v rámci bronzové a stříbrné úrovně vyrazili studenti z naší školy na expedici s cílem  mapovat hrady, zámky a zříceniny – prošli pěšky Rychnov nad Kněžnou, Doudleby, Potštejn, Litice a Polom. Spali dva dny pod stany v kempu Vochtánka. 

Cílem dobrodružné expedice je poskytnout účastníkům programu nezapomenutelný zážitek a naučit se překonávat fyzickou námahu, být soběstačný v přírodě a spolupracovat v týmu. Po celou dobu trvání expedice si její účastníci nesmějí nic kromě jízdného koupit, o vodu či další potraviny v případě, že by jim došly, mohou pouze požádat místní obyvatele. Povinným úkolem je za jakýchkoliv podmínek uvařit jedno teplé jídlo denně. Účastníci před zahájením expedice odevzdávají své mobilní telefony, chytré hodinky apod., skupina má pouze jeden telefon pro komunikaci s vedoucím expedice. 

Naši studenti všechny podmínky splnili a užili si super akci, na kterou budou dlouho vzpomínat!

 

Kompletní fotoalbum z putování naleznete ZDE.