Koncept v architektuře - interpretace -

pondělí, 13 září 2021 08:01 | Ing. arch. Anna Křížová

Se zahájením nového školního roku proběhlo i zahájení výstavy Koncept v architektuře -interpretace- studentů VOŠ stavební a SŠ stavební ve Vysokém Mýtě. Její vernisáž se uskutečnila 2. září 2021. Navštívit ji můžete v průběhu celého měsíce září ve vestibulu a sklepních galerijních prostorách Turistického a informačního centra (TIC) na náměstí Přemysla Otakara II.
Výstava reflektuje předmět Architektonická kompozice, který absolvují studenti se zaměřením na obor pozemní stavitelství ve 3. ročníku.
V předmětu studenti zkoumají současnou architektonickou tvorbu ze světa i České republiky. Hledají domy, které jsou zřetelné silným architektonickým konceptem, výtvarným zpracováním a reakcí na kontext místa. Ptají se a především i odpovídají na otázky: Proč dům vypadá, tak jak vypadá? Mohl by vypadat jinak? Jaká je jeho základní myšlenka? Nebo zda by mohl ten stejný dům stát i někde jinde? Jedním z cílů předmětu je totiž rozvinout kritický pohled a naučit se zpochybňovat i své vlastní myšlenky. Po zodpovězení těchto a spousty dalších otázek se vycizeluje přístup k interpretaci jedné vybrané stavby u každého studenta.
Ve školních letech 2019/2020 a 2020/2021 ztvárnili koncept domů třemi médii. Nejprve textem, kde představují stavbu a vysvětlují svůj přístup k ní, poté obrazem, kde svou myšlenku překlápí do vizuálna, a nakonec prostorovým modelem. Výsledky z těchto dvou let jsou ke shlédnutí v TIC do konce září.