Jedinečná mezinárodní soutěž Řemeslo/SKILL 2023

středa, 11 říjen 2023 06:59 | Ing. Vladimír Richtr

Dvanáctý ročník této unikátní mezinárodní soutěže se uskutečnil na vysokomýtském náměstí ve dnech 19. až 21. 9. 2023. Na letošní ročník se přihlásilo 34 dvoučlenných družstev ze škol z České
republiky a Slovenska. Slovenská republika byla zastoupena žáky partnerské školy ze Žiliny. Dvoučlenná družstva soutěžila v oborech zedník, montér suchých staveb, instalatér a truhlář.
Soutěž je jedinečná nejen v celé České republice, ale i v okolních státech svou koncepcí, časovým záběrem a náročností na soutěžící. Jednotlivá řemesla na sebe plynule navazují a je tak simulována skutečná stavba. Soutěžící se tedy musí vypořádat i s nepřesnostmi, které jim předchozí řemeslníci zanechali.
Hlavním pořadatelem soutěže je naše škola, Školní dílny, z.s. a Erudio, z.s. Významnými podporovateli byl opět Pardubický kraj, město Vysoké Mýto, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, odborné cechy –  Cech suché výstavby a Cech topenářů a instalatérů. Velkou podporu má tato akce i u sponzorů – výrobců nebo prodejců technologií, materiálů a výrobků, kteří na soutěž věnovali materiál, ceny pro vítěze a soutěž finančně podpořili. Zástupci firem byli i porotci, pečlivě sledovali počínání soutěžících a na konci soutěžní družstva vyhodnotili.
Návštěvníci z řad veřejnosti měli možnost sledovat práci budoucích profesionálů a využít možnost odborných konzultací spolupracujících firem.
Součástí „SKILLU“ byly i soutěže pro žáky základních škol, které probíhaly v budově školy a přímo na náměstí, kde žáci plnili praktické úkoly z různých oborů. Zástupci přítomných firem připravili workshopy, při kterých se žáci a studenti seznámili s jejich materiály a technologiemi.
Jak to vše dopadlo z pohledu umístění žáků naší školy? Přes velkou konkurenci se opět neztratili.
V oboru zedník se Dominik Dostál a Oleh Shtefutsa umístili až ve druhé polovině soutěžního pole, ale na druhou stranu získali cenné zkušenosti, které jistě využijí ve svém budoucím profesním životě.
Družstvo instalatérů ve složení Samuel Stöhr a Samuel Šveda zůstalo těsně pod stupni vítězů a obsadilo pěkné 4. místo.
A to nejlepší na závěr. Kristina Hájková a Jakub Šalomon, kteří soutěžili v truhlářských dovednostech, ovládli celou soutěž a obsadili 1. místo!
Všem našim soutěžícím gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
Velké poděkování patří učitelům odborných předmětů za přípravu žáků na soutěž. Dík si zaslouží také žáci školy a učitelé odborného výcviku, kteří po celou dobu tvořili technické zázemí soutěže.