Když psal Ludwig van Beethoven klavírní sonátu pro hraběnku Annu Margarete von Browne, jistě netušil, v jakém podání zazní jeho dílo při příležitosti vyhlášení mezinárodní fotografické soutěže v podání Tomáše Píši.
Při ladných tónech sonáty jsme si představovali krásu hraběnky Anny, pro níž byla skladba stvořená. Kdyby v době, kdy vznikaly slavné Beethovenovy melodie, svět znal fotoaparát, mohli bychom mistrovy hudební představy porovnávat s vizuálními krásami zachycenými tímto přístrojem. Dnes by to již možné bylo. Focení se dnes stalo fenoménem tak velkým, že nejenže zachycuje skutečný svět, ale umožňuje jej i přetvářet dle múzy autora. Můžeme tak vidět portrét dědečka se zaječíma ušima nebo perfektně hladkou pleť babičky.
Vyrovnají se tyto fotky upravené algoritmy až AI těm ryze čistým bez úprav? Tuto otázku jsme si mohli zodpovědět v prvním listopadovém týdnu, kdy se na naší škole konala vernisáž fotografických prací studentů českých a slovenských středních škol.
Díky panu učiteli Stanislavu Skalickému má fotografická soutěž na naší škole dlouholetou tradici. Talentovaní fotografové mají za úkol zachytit krásu a majestátnost inženýrské stavby. Účast byla střídmá, zato díla byla velice povedená, a tak měla odborná porota složená z učitelů těžkou práci. O tom, že hlasování bylo zcela anonymní a nestranné svědčí i fakt, že bronzovou i zlatou příčku obsadil náš slovenský kolega Radoslav Hajnoš a při tónech fanfáry zahrané Tomášem Polákem si převzal nejen diplomy, ale i hodnotné ceny. Alespoň stříbrná cena zůstala na domácí půdě. Druhé místo obsadil Martin Kadrmas ze třídy SI4.