Exkurze oboru Pozemní stavitelství

úterý, 04 říjen 2022 19:27 | Ing. Marta Burešová, Ing. David Karbulka

Dne 26. - 27.9.2022 proběhla plánovaná exkurze studentů 3. a 4. ročníků Pozemního stavitelství, společně s dalšími vyučujícími jsme připravili jeden den do Pardubic a druhý do Hradce Králové a okolí.

V Pardubicích jsme začali prohlídkou areálu Winternitzových automatických mlýnů, což je impozantní komplex staveb z režného zdiva, který začátkem minulého století navrhl architekt Josef Gočár. Rozlehlý areál, který je od roku 2014 národní kulturní památkou, má v současné době tři majitele. Město Pardubice, Východočeský kraj a nadaci manželů Smetanových. My jsme navštívili Centrální polytechnické centrum, tedy vzdělávací komplex pro žáky základních a středních škol a Galerii města Pardubice, tuto stavbu realizuje firma Metrostav a prohlídku nám umožnil stavbyvedoucí Ing. Milan Voráček. Nejprve nás seznámil v prezentaci s výstavbou, materiálem stavby a poté jsme vše viděli na vlastní oči. Stavba z probarveného betonu červené barvy a patinovaný plech corten a další zajímavosti, stálo za prohlídku. Poté jsme procházeli prostorem budoucí Východočeské galerie, výstavbu investuje Pardubicky kraj. Tato galerie je umístěna do bývalých budov automatických mlýnů,  takže prochází náročnou rekonstrukcí, a průhledná podlaha nad exponáty, repasované stropní trámy a další technologie pro uložení exponátů stálo zato také vidět. Zakončení exkurze bylo na oblíbeném místě studentů McDonald´s, kde se občerstvili na zpáteční cestu.

Druhý den jsme v Hradci Králové navštívili fotbalovou arénu v Malšovicích, která už dostává hmatatelnou podobu. Původní všesportovní stadion vystavěný v letech 1959-1960 minulého století už byl zastaralý a nevyhovující současným požadavkům. Nový víceúčelový Malšovický stadion se stane plně všesportovní arénou, která kromě fotbalu nabídne veřejnosti širokou paletu sportovních, kulturních, komerčních a volnočasových aktivit jako například: všesportovní hry a olympiády mládeže, dožínky, trhy, výstavy, koncerty, atletické soutěže, divadelní představení, kongresy, semináře, školení, plesy, příměstské dětské tábory a další volnočasové aktivity. Kapacita stadionu bude 9 300 diváků. Na stavbě nás přivítal Ing. Aleš Fišer, který je technický vedoucí fy STRABAG a.s. Na stavbě mohli studenti vidět provádění monolitických konstrukcí tribun stadionu v různých fázích, od bednění, vyztužení, zalití betonem a odbedňování. Byli seznámeni s jednotlivými procesy a časovými vazbami výstavby. Protože počasí moc nepřálo, tak jsme se přesunuli do zasedací místnosti na stavbě, kde byla diskuze o výstavbě stadionu.

Pak následoval plánovaný přejezd na golfový areál Golf & Spa Kunětická hora u obce Dříteč. Tento areál byl vybudován v letech 2006-2009 na původním popílkovišti od elektrárny Opatovice. Vyrostlo zde moderní golfové hřiště s clubhousem pro golfisty, ke kterému přibyl hotel, restaurace a následovali další přístavby vodního světa, kongresového sálu a dalšího hotelu. Dnes má objekt kapacitu 142 lůžek s moderním zázemím a vodním světem. Studenti měli příležitost si ceýl areál projít s odborným výkladem od Ing. Michala Voigts. Při prohlídce mohli vidět moderní provedení vodního světa, ale také dřevěné nosné konstrukce kongresového sálu a restaurace, kde bylo zakončení obědem.