Exkurze na zdymadlo Týnec nad Labem

čtvrtek, 02 únor 2023 15:32 | Ing. Romana Novotná

Ve středu první únorový den vyrazili vodaři ze 3. ITV na exkurzi do Týnce nad Labem, kde si prohlédli zdymadlo na Labi.

Už ve 14. století zde stál pevný jez, který vzdouval vodu pro mlýn. Tento pevný jez byl v roce 1977 nahrazen pohyblivým klapkovým jezem a plavební komorou. Ta měla zásadní význam pro dopravu uhlí po Labi z překladiště Lovosice do elektrárny Chvaletice.

Prošli jsme revizní chodbou pod jezovými poli a vystoupali 155 schodů do velína plavební komory, kde jsme měli možnost vidět v provozu poklopová vrata na horním ohlaví a vzpěrná vrata na dolním ohlaví plavební komory.

Navzdory deštivému a chladnému počasí se exkurze vydařila a dík patří panu školníkovi, který nás bezpečně a načas dopravil.