Exkurze na vodní díla FLÁJE a JANOV

sobota, 19 prosinec 2015 11:20 | admin2

Naše škola má, kromě denního studia, i akreditaci na pořádání dvouletých odborných kurzů (semináře 2-3 denní jednou za měsíc) pro zájemce o doplnění vzdělání v některém odborném zaměření. Zakončením úspěšného studia je“osvědčení o vykonání maturitní zkoušky z jednotlivého předmětu“.

Především v oboru „Vodní stavby a vodní hospodářství“ probíhají tyto kurzy na naší škole bez přerušení již řadu let. Zájemci o tento obor jsou zaměstnanci ze všech sfér národního hospodářství, kteří by měli mít alespoň základní odborné znalosti. Jedná se např. o pracovníky státní i obecní správy, zaměstnance Povodí, zaměstnance stavebních firem na různých funkcích, správce podzemních sítí s vodním médiem, apod.

V září 2012 byl zahájen jeden z kurzů zaměřený na vodohospodářskou problematiku. Mezi účastníky kurzu převažovali pracovníci Povodí Ohře a to napříč všemi závody, tj. závody Chomutov, Terezín a Karlovy Vary.

Prakticky všichni tito pracovníci na Povodí zařazeni na posty hrázný, jezný, poříčný, dispečink. Převážná většina z nich působila na svých funkcích řadu let. Proto, v rámci přednášek o využití vody v různých oblastech vodního hospodářství, velice aktivně a často doplňovali teoretickou výuku o praktické zkušenosti.

Během celých dvou let trvání kurzu se vytvořila atmosféra vzájemné důvěry a spolupráce „žáků“ a učitelů.

Při ukončení každého kurzu, při předávání „Osvědčení o vykonání maturitní zkoušky z jednotlivého předmětu“, zdůrazníme všem účastníkům kurzu, že od této chvíle jsou i oni absolventy naší školy s tím, že měli uplatnit nabyté vědomosti ve své profesi. Vedle přání všeho dobrého v dalším praktickém životě je zároveň žádáme, aby nezapomínali na školu a zpětně informovali učitele odborných předmětů o novinkách ve vodohospodářské praxi, aby i oni mohli jejich zkušenosti předat dalším absolventům naší školy.

Spolupráce s pracovníky Povodí Ohře neprobíhala pouze během kurzu, ale trvá nepřerušeně stále. Proto na školu dorazila zpráva, že se na přehradě Fláje připravuje ojedinělá akce související s opravami břehů nádrže, které byly porušeny abrazí. Proto se škola obrátila na vedení závodu Chomutov se žádostí o možnost exkurze učitelů, kteří vyučují předměty související s problematikou vody, na toto vodní dílo. Odpověď byla kladná a tak přípravy exkurze na škole proběhly velice rychle.


Dne 2. 10. 2015 sedm učitelů vyrazilo na cestu do Krušných hor. Zde nás přivítalo nejen krásné slunečné počasí, ale i svérázná krása Krušných hor.

Flaje a Janov 059

První zastávkou bylo VD Fláje, kde „vládne“ hrázný p. Pavel Michalko (také úspěšný absolvent kurzu v letech 2012-2014). Nejdříve nás seznámil s historií a parametry přehrady Fláje. VD Fláje leží na Flájském potoce 3 km nad příhraniční obcí Český Jiřetín a 9 km severně od Litvínova. Flájský potok pramení v rašeliništích ve výšce 850 m n. m. a odvádí vodu do Saska v Německu.

Vodní dílo bylo vybudováno za účelem zásobování pitnou vodou Mostecka a Teplicka a zároveň pro protipovodňovou ochranu území ležícím níže po toku. Dále slouží k zajišťování mezinárodní smlouvou garantovaného průtoku v hraničním profilu s Německem.

Flaje a Janov 027

Přípravné práce na výstavbě VD Fláje byly zahájeny v roce 1950. Pro stálý nedostatek pracovních sil byla stavba dokončena až v roce 1963. Z ekonomických důvodů a pro tehdejší nedostatek cementu byla zvolena varianta pilířové přehrady (dle závěrečného vyhodnocení se ušetřilo cca 30 % betonu oproti klasické gravitační přehradě). Skládá se z 19 pilířů (střední část) a 15 tížných bloků. Výška přehrady je 55,5 m nad základem a délka v koruně 459 m. Celkový objem nádrže je 23,1 mil. m3 při zatopené ploše 153 ha. Pro svoje unikátní technické řešení (jediná svého druhu v ČR) je přehrada vyhlášena v Česku kulturní památkou.

S p. Michálkem jsme podrobně prohlédli vnitřní prostory přehrady, především její pilířovou („dutou“) část. Zažili jsme zvláštní pocit, že se nacházíme v rozsáhlém volném prostoru uvnitř betonové katedrály. Viděli jsme původní skalní podloží, na kterém jsou založeny pilíře a vyzkoušeli si krásnou ozvěnu v prostoru vysokém několika desítek metrů.

Fláje a Janov 012

Po skončení prohlídky vnitřku přehrady jsme vystoupali po venkovních schodech zpět na korunu hráze. U orientační tabule VD nás přivítal odborný garant naší exkurze, Ing. Petr Vít, ředitel závodu Chomutov. Ing. Vít podrobně zná nejen současnost a technické parametry všech vodních děl v povodí Ohře, ale i podrobnou historii výstavby každého vodního díla. Tyto znalosti využil mimo jiné pro zhotovení informačních tabulí pro všechna vodní díla PO.

Ing. Vít nás zavedl na staveniště, kde se provádí sanace pravého břehu nádrže v místě zavázání hráze. V tomto místě se vytvořily vysoké podemleté břehy působením vln na hladině nádrže. Aby bylo možné provést sanaci břehu, musela být snížena hladina v nádrži až na patu abradovaného břehu (řádově 10 m).Vlastní sanace je prováděna následujícím způsobem: pata svahu je zpevněna řadou z mikropilot, jejichž zhlaví vyčnívá cca 1 m nad terén. Na vyčnívající zhlaví mikropilot je nasazena hustá síť betonářské oceli a tato zabetonována. Tím se vytvoří mohutná opěrná patka, o kterou se opře rovnanina z kamene. Rovnanina se provede po celém svahu pravého břehu.

Fláje a Janov 049

Od opravovaného pravého břehu nádrže jsme se přemístili několik stovek metrů proti vodě a po stávající polní cestě se dostali do míst původního přemostění Flájského potoka. V těchto místech by byla za normálních okolností hloubka vody cca 5m. Vedle původního mostku se objevily na dně nádrže i zbytky základů původních stavení a klenutých vstupů do sklepů. Na pravém břehu, nad normální hladinou v nádrži, jsou patrné zbytky původního dřevěného kostela, který byl rozebrán a postaven znovu na bezpečném místě. Těsně pod základy kostela je situován původní základ pomníku sv. Jana Nepomuckého, který je patronem všech, kteří „zápasí“ s vodním živlem. Na původní pomník v nedávné době byla umístěna nová krásná socha sv. Jana Nepomuckého a to zásluhou spolku pro obnovu Krušných hor, jehož základní myšlenkou je obnovení historických památek v celé oblasti Krušných hor.

Fláje a Janov 063

Druhou zastávkou bylo VD Janov. Toto vodní dílo je situováno asi 2 km nad obcí Hamry, dnes již součástí města Litvínov. Leží na říčce Loupnici a bylo vybudováno v letech 1911-1914. Hlavním účelem VD bylo zásobování Litvínova pitnou vodou a protipodňová ochrana údolí Loupnice.

Přehrada Janov je tížná, zděná z lomového kamene na cementovou maltu. Je vysoká 53 m a svými parametry je nejvyšší zděnou přehradou v ČR a ve své době byla i nejvyšší zděnou přehradou v bývalém Rakousko-Uhersku a třetí nejvyšší ve střední Evropě. Objem nádrže je 1,670 mil. m3 při zatopené ploše 10,1 ha.

Fláje a Janov 073

Již při prvním plnění nádrže se výrazně zvýšily průsaky vody, hlavně na levém úbočí hráze. Proutkařem byly vyhledány trhliny v podloží hráze z ruly a následně zainjektovány. Jednalo se pravděpodobně o první použití hloubkové injektáže na našem území (hloubka vrtů 33 m). Průsak se podařilo snížit, ale problémy s průsaky zůstávaly. Problémy s průsakem se nezmenšovaly přesto, že injektáž byla prováděna opakovaně.

V roce 2003 byla zahájena generální oprava hráze, jejíž jedním z úkolů bylo i snížení průsaků hrázovým tělesem a podložím. Pro provedení nové injektáže byly z koruny hráze provrtány otvory až do kontrolní štoly a dále pokračovaly ve dně štoly až do předepsané hloubky v podloží hráze (tato technologie musela být použita, protože vlastní injektážní zařízení se nevešlo do kontrolní štoly).

Předmětem prohlídky bylo podrobné zkoumání provedených injektáží. Každý vrt vystupuje ze dna štoly a ve zhlaví je opatřen měřícím zařízením. Zachycená prosakující voda je převedena potrubím, kterým jsou propojena zhlaví vrtů, do centrální jímky. Odtud je voda čerpána mimo přehradní těleso.

Fláje a Janov 094

V kontolní štole byla umístěna i moderní měřící zařízení, pomocí nichž je, laserovým paprskem, možné podrobné měření deformací hrázového tělesa ve všech směrech.

Na závěr exkurz nás ing.Vít pozval na další návštěvu Krušných hor, protože během naší exkurze jsme viděli pouze zlomek všech vodohospodářských děl v této oblasti.

Na území Krušných hor a v území pod nimi, lze navštívit a další vodní díla(přehrady), rozsáhlé rekultivace vytěžených území(po povrchové těžbě hnědého uhlí) formou nových vodních ploch, přivaděče pitné vody, čistírny odpadních vod, převádění vody z povodí do jiného povodí, apod.

Ing. Pavel Trávníček

Média

Fotogalerie