Dopravácká exkurze

středa, 11 květen 2022 11:17 | Ing. Stanislav Skalický

26. dubna jsme, v sestavě SI3 (DOS), SI4 (DOS) a 2.B, vyrazili do Prahy. Na poslední exkurzi jsme zažili sněhovou vánici, tady teplo a sluníčko, to byla příjemná změna. Naše první kroky vedly do Muzea Karlova mostu, kde je řada exponátů souvisejících s historii i stavbou mostu Karlova, ale i Juditina. V podzemí křížovnického kostela se také nachází zbytek klenby bývalého Juditina mostu. Dále jsme pokračovali na Kampu, k Werichově vile a Lennonově zdi. Znáte to: "Až budeš někdy sám, tak přijď  k týhle starý zdi, poslouchej, jak zvoní voda, a čekej - někdo ti svou ruku podá..." Někteří studenti dokonce "vylovili" i několik písní od Beatles - zpívat ale nikdo nechtěl.

Po občerstvení v americkém řetězci (to bylo radosti!) jsme pokračovali po Smetanově nábřeží. Cestou jsme si něco řekli o Mostu Legií, Národním divadle a Jiráskově mostu. Dospěli jsme tak až k Tančícímu domu, kde jsme měli domluvený výhled z kavárny v nejvyšším pochodí. Sice nás to něco stálo (31x79 Kč juice), ale výhled byl parádní. Jako bonus jme přidali kostel Cyrila a Metoděje s vyprávěním o parašutistech, Václavské náměstí s pietním místem Jana Palacha a už jme spěchali na vlak, abychom do šesti dorazili do Vysokého Mýta. U ČD to, a moc mě to mrzí, bez problémů nejde, tedy jsme přijeli o hodinu později.

Druhý den jsme vyrazili (pro změnu) autobusem. První zastávka byla v obci Veliny, kde jsme měli domluvenou prohlídku roubeného kostela, zvonice a márnice. Na věži jsme obdivovali složitost krovu, v márnici mrazilo při prohlídce tzv. josefínské rakve.

Druhá zastávka byla v Týništi nad Orlicí, kde jsme diskutovali o dvou mostech - nepravém oblouku s táhlem v mostovce a dvoupolovém rámovém. Po té následoval Josefov - pověděli jsme si něco o opevnění, jeho výstavbě a funkci, nalezli Vykopaný most a prošli se po bastionech. Museli jsme ale spěchat, protože na 11:00 jsme měli domluvené železniční muzeum Výtopna Jaroměř. Pan "zapálený" průvodce měl i po hodině a půl co vyprávět, bylo to příjemné a zajímavé povídání.

Následovala obědová pauza. To bylo něco! Zkuste v Jaroměři najít něco k jídlu! Nadlidský úkol! Po "obědě" jsme se vypravili k  Labi, abychom obdivovali nápad a realizaci architekta Mirko Bauma, vzpínadlovou ocelovou lávku zvláštního tvaru (páteř s obratli?). Poslední zastávkou byl most Dušana Jurkoviče v zámeckém parku v Novém Městě nad Metují. Na věšadlo v Pekle u  Vamberka bohužel nedošlo, čas byl neúprosný...

Foto 1. den:

Foto 2. den: