Aspern, městečko budoucnosti

středa, 20 listopad 2019 21:32 | Vojtěch Dostál

Jak bude vypadat město budoucnosti? Autonomní auta, čipy pod kůží nebo psací stroje s ručním papírem? Co budeme jíst? Jestli vůbec budeme jíst. A bude populace rozdělená otázkou, co je lepší, zda pizza s ananasem nebo bez něj?

Na tyto otázky znají odpověď pouze dvě skupiny lidí. Milovníci pizzy Hawai a ti ostatní. My, co je nám to jedno, jsme se byli podívat do městečka budoucnosti Aspern. Kolébka tzv. Smart city je součástí Vídně. Po nadchnutí se rakouského vzduchu, jsme vešli do malého kongresového centra, kde byl připravený decentní raut. Po občerstvení následovala řada přednášek na téma Smart Cities. Už víme, v čem spočívá koncepce chytrého města. Nikoliv v počtu techniky jako jsou autonomní auta nebo chytrý asfalt, ale v příjemném žití, tedy bez kolon, bez smogu, s volnými parkovacími místy atd. Seznámili jsme se s novým způsobem financování úsporných věcí výměnou za věci, které jsou staré. Další přednášky byly o sběru dat zpracovávané pro Prahu nebo o nanofiltru, který dokáže zachytit nanočástice. V rámci výzkumu byla vltavská voda přefiltrována a zkonzumována přednášejícím. Přednášející vypadal stále obstojně a v přestávce na oběd si dokonce přidal karbanátek. 

   Po ukončení debatní části následovala prohlídka samotného města v doprovodu zasvěceného manažera. Město bych přirovnal k Hradci Králové. Hlavní dominantou města bude jezero, které bude hotové společně se zbylými 2/3 města v roce 2050. Hotová část mi přišla pro město budoucnosti poněkud fádní. Mimo dům určený pro sociální bydlení s bazénem na střeše. Zeleně v dokončené části bylo minimálně a to nemluvě o střechách, na kterých nebyly ani fotovoltajky u nás tak opěvovaná věc, natož zmiňovaná zeleň. Jediným překvapením byl pro mě autonomní autobus, který se postupně učí jezdit v běžném provozu. Nicméně odborníci říkají, že Aspern je předlohou chytrého města se vším všudy, tak můj dojem z krátké prohlídky je asi zkreslený. Já jako názorově nestranný člověk na pizzu Hawai, neumím určit, zda budoucnost bude o betonu nebo o zeleni.

Děkujeme společnosti ETIK, že pod její záštitou jsme mohli tuto poučnou akci absolvovat.