Architektonická exkurze po Litomyšli, Brně a Pardubicích

středa, 05 říjen 2016 23:19 | Ing. Marta Burešová

Ve dnech 20.-22.9. se zúčastnili studenti třídy S4 exkurze historie a současnost našich historických památek.

V úterý, první den jsme navštívili nedaleké město Litomyšl, kde nás Mgr. Petra Jiráňová seznámila s “revitalizací Zámeckého návrší“. Do revitalizace bylo zahrnuto více budov, nadchla nás například obnova barokního chrámu Nalezení sv. Kříže. V letech 2011 - 2015 prošla stavba kompletní rekonstrukcí. Obdivovali jsme celkovou rekonstrukci i světelné sakrální instalace Václava Ciglera - mensu a laserový kříž a po zdolání asi 100 schodů i krásnou vyhlídku na město. Dále jsme navštívili piaristickou kolej a atrium s lavičkami, kde mohou studenti odpočívat po náročném dni. Prohlédli jsme si další opravené budovy Zámecký pivovar,  jízdárnu, kočárovnu, stáj, konírnu, park a zahrady. Naše cesta pokračovala kolem upraveného nábřeží řeky Loučné ke Smetanovu domu, na náměstí kde jsme si prohlédli renesanční, barokní a empírové domy. Navštívili jsme též Váchalovu ulici, která je zdobena sgrafity podle dřevorytů Váchalovy knihy Krvavý román. Naše cesta skončila u nově opraveného plaveckého bazénu.

Ve středu, druhý den jsme odjeli vlakem do Brna, po příjezdu jsme si prohlédli Zelený trh a náměstí Svobody. Poté jsme navštívili Kostnici u svatého Jakuba, která byla otevřena pro  veřejnost v roce 2012. Spatřili jsme zde unikátní prostory, které byly objeveny při průzkumu podzemí v roce 2001. Jsou v ní pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran, válečných událostí z doby třicetileté války a švédského obléhání. Pokračovali jsme do multifunkčního kulturního prostoru Sono Centra. Je to jeden z nejmodernějších hudebních klubů, které jsme mohli poznat. Neotřelý a moderní design Sono Centra zaujme na první pohled nadstandardním komfortem a vybavením. V budově je také  umístěn hotel a restaurace.  Koncertní sál má tři podlaží se dvěma velkými balkóny a čtyřmi bary, velkorysé pódium i pro ty největší skupiny a orchestry, taneční parket, funkční vzduchotechniku a více než dostatečně prostorné a patřičně vybavené zázemí pro účinkující. Poté jsme pokračovali na stavařské  Purkyňovy koleje a odtud do vily  Löw-Beer (dům rodičů Grety Tugendhat). V jednopatrové vile nebyl žádný inventář, ale v jednotlivých pokojích byly umístěny panely o historii rodu Beerových a Tugendhatových. Po prohlídce jsme unaveni přešli do nákupního centra Vaňkovka, kde jsme si mohli dát zasloužený oběd. Večer jsme odjeli vlakem domů.

Ve čtvrtek, třetí den jsme navštívili město Pardubice. Prohlédli jsme si nově zrekonstruovanou třídu Míru, vystoupali jsme na vyhlídku na Zelené bráně, kde jsme si prohlédli Pernštýnské náměstí, přilehlé uličky a další části města z výšky. Následovala prohlídka náměstí a novorenesanční radnice. Další cesta byla do zámeckého parku a vlastního zámku. Nakonec jsme z parku přešli do z revitalizovaných Tyršových sadů.

Myslím, že 3-denní exkurze se vydařila, počasí nám přálo, a snad i studenti jsou spokojeni.