55. výročí upálení Jana Palacha

pátek, 19 leden 2024 20:50 | Mgr. Ondřej Glac

V hodinách společenských věd a občanské nauky si v těchto dnech připomínáme nesmírně statečný čin našich spolužáků v době před 55 lety – protestní pochod na pohřeb Jana Palacha, který zorganizovalo a uskutečnilo 18 čtvrťáků z naší školy.

Na začátku roku 1969, kdy tato akce proběhla, na naši zem začala doléhat těžká deprese. V srpnu 1968 nás obsadila sovětská vojska a donutila naši vládu znovu omezit občanské svobody, které se zavedly v předchozím roce. Žádné podnikání, žádný skaut, žádná svoboda projevu. V prvních měsících okupace Češi bouřlivě protestovali, ale čím dál víc lidí si uvědomovalo, že odpor je marný a Sovětský svaz nás má znovu pevně v rukou. Do této celonárodní deprese zapadá i tragický čin studenta Karlovy univerzity Jana Palacha.

Ve Vysokém Mýtě už byli ruští vojáci s ostrou výzbrojí i technikou. Všichni věděli, že každý protest bude potrestaný a může nevratně ovlivnit kariéru i život těm, kdo se ho zúčastní. Naši někdejší spolužáci,  prokázali mimořádnou statečnost, když se vydali manifestačně pěšky do Prahy na Palachův pohřeb.

Před pěti lety, při padesátém výročí, jsme si tuto událost připomínali besedou s pamětníky, kteří se pochodu zúčastnili. Doporučujeme všem přečíst si jejich vzpomínky a přiblížit si tak dobu, která není vůbec tak dávná, a přitom je tolik jiná od té dnešní.