Výsledky soutěže řemesel SKILL 2017

neděle, 01 říjen 2017 22:32 | Ing. Miloslav Tomášek

Ve dnech 19. 9. až 21. 9. 2017 proběhl na vysokomýtském náměstí již sedmý ročník této unikátní mezinárodní soutěže. Své síly změřilo 60 soutěžících z 19 škol z České republiky, Slovenska a Maďarska. Dvoučlenná družstva z jednotlivých škol soutěžila v oborech zedník, zednické práce, montér suchých staveb, obkladač, instalatér a truhlář.

Soutěž je unikátní nejen v celé ČR, ale i v okolních státech svou koncepcí, časovým záběrem a náročností na soutěžící. Jednotlivá řemesla na sebe plynule navazují a je tak simulována skutečná stavba. Soutěžící se tedy musí vypořádat i s nepřesnostmi, které jim předchozí řemesla zanechala.

Hlavním pořadatelem soutěže je občanské sdružení ERUDIO CZ, spolupořadateli je Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto a Vyšší odborná škola stavební a Střední škola stavební Vysoké Mýto. Soutěž by nebylo možné realizovat bez podpory sponzorů – výrobců nebo prodejců technologií, materiálů a výrobků, kteří na soutěž dodali materiál, ceny pro vítěze a soutěž finančně podpořili. Zástupci firem byli i v hodnotících komisích, pečlivě sledovali počínání soutěžících a na konci soutěžní družstva vyhodnotili. Soutěž navštívil ve dvou dnech Ing. Bohumil Bernášek, radní zodpovědný za školství Pardubického kraje, kterému se soutěž velice líbila.

Přes velkou konkurenci v jednotlivých oborech se naši žáci neztratili. Družstvo zedníků bylo sestaveno z jediných dvou zedníků, kteří se v tomto oboru učí ve třetím ročníku, takže neměli na výběr a „museli“ soutěžit. Jan Hladík a Lukáš Zítek se však se soutěží „poprali“ a skončili na krásném druhém místě. Je pravda, že v loňském roce se z důvodu nedostatku soutěžících zúčastnili mimo soutěž a posbírali cenné zkušenosti.

Družstvo truhlářů, ve složení David Gašparek a Martin Kučera se umístili také na krásném druhém místě ze sedmi soutěžních družstev. Jejich výsledek je o to cennější, protože to jsou žáci druhého ročníku a Martin Kučera musel nastoupit narychlo v den soutěže za Jakuba Havrana, který pro onemocnění narychlo odstoupil. Doufáme, že v příštím roce postoupí při vyhlašování výsledků ještě o stupínek výš.

V oboru instalatér soutěžili Lukáš Šplíchal a Tomáš Král. Ti bohužel neobhájili loňské prvenství naší školy a skončili na posledním místě. Pracovali však úplně samostatně, zatímco u některých družstev měli soutěžící stále „za zády“ své mistry. Je to pro ně jistě ponaučení, že se stále je co učit a doufejme, že to bude pro ně motivace do další soutěže na Slovensku.

Součástí byly i soutěže pro žáky základních škol, které probíhaly částečně ve škole a částečně přímo na náměstí, kde žáci plnili praktické úkoly z různých oborů. Pro střední školy připravili sponzoři workshopy, při kterých se žáci a studenti seznámili s jejich materiály a technologiemi.

Všem pořadatelům, sponzorům a našim mistrům odborného výcviku, kteří tvořili technické zázemí soutěže a nakonec se žáky provedli i závěrečný úklid náměstí patří velký dík, našim soutěžícím gratulace k pěkným výsledkům, poděkování za účast a nezbývá, než se těšit na další ročník soutěže. 

Podrobné informace o soutěži i rozsáhlou fotogalerii naleznete na stránkách erudiocz.cz.