TECHNOhrátky

středa, 29 listopad 2017 21:02 | Michaela Kratochvílová -

Zakončení letošního programu TECHNOhrátek Pardubického kraje bylo skutečně stylové. Při posledním, patnáctém zastavení projektu ve Vyšší odborné škole stavební a Střední škole stavební Vysoké Mýto nechybělo zdění cihlových pilířů, polyfúzní svařování plastů, skládání 3D obrazců na počítači nebo klasický geocaching. Žáci z devíti základních škol se prostřednictvím těchto aktivit seznamovali se základy většiny vyučovaných stavebních oborů.

Do vysokomýtské „vodárny“, jak se zdejší škole se 120 let dlouhou a bohatou historií, přezdívá, se jich sjelo 125 z 8. a 9. tříd. Na šesti speciálních stanovištích poznávali učební obory instalatér, truhlář, zedník, stejně jako maturitní obory pozemní stavitelství-architektura, dopravní stavitelství a vodohospodářské stavby.

„TECHNOhrátky už v průběhu pěti let oslovily více než osm tisíc žáků a mnohým pomohly ve výběru budoucích profesí. Stavební obory jsou nesmírně perspektivní a žádané na trhu práce. Vzhledem k trvalému nedostatku těchto pracovníků budete mít jako absolventi školy nepochybně velice dobré uplatnění,“ uvedl při slavnostním zahájení akce Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.

Školáky podpořil také starosta Vysokého Mýta František Jiraský, který jim představil město i jeho moderní infrastrukturu. „Studenti si chtějí samozřejmě také hrát, sportovat a navštěvovat kulturní nebo společenské akce. Naše město je historické, ale žije také současností a nabízí všem dostatečné vyžití,“ uvedl František Jiraský.

Testování ve vodním baru

Po úvodním přivítání se závěrečné TECHNOhrátky v roce 2017 rozběhly v rychlém tempu. Jejich účastníci museli při plnění úkolů zapojovat nejen hlavu a myšlení, ale také ruce. Už tradičně se všemi manuálními úkoly, mezi něž patřilo stavba cihlového pilíře, roztírání malty, polyfúzní svařování plastových trubek či výroba dřevěného tácku pod hrníček, statečně bojovaly také dívky.

„Připravené aktivity děti velice zaujaly. Při geocachingu musely nejprve najít krabičku. V ní byl rozstříhaný obrázek, který vzápětí skládali na čas. Nadšení u každé skupiny vzbudila návštěva hydrotechnické laboratoře. V tzv. vodním baru žáci ochutnávali a rozeznávali destilovanou, kohoutkovou a balenou vodu – na odvážlivce navíc čekala také vincentka. Ve vodním korytu na modelové situaci například viděli, jak se chová převržená loďka s panáčkem ve vodním válci pod jezem,“ přiblížila některé zajímavé činnosti Michaela Kratochvílová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Součástí akce byla také prezentace tří významných společností v oblasti dopravního stavitelství – Enteria, Eurovia CS a Strabag – doplněná o filmové ukázky jejich činností.

V souboji o ovocné dorty jako vítězné trofeje uspěli v soutěži manuálních aktivit „domácí“ žáci Základní školy Javornického, Vysoké Mýto. Ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?“ prokázali největší postřeh a nejlepší znalosti žáci Základní školy Palackého, Moravská Třebová.

Další foto naleznete ve fotogalerii TECHNOhrátek - www.klickevzdelani.cz/foto

(převzato se stránek klickevzdelani.cz)