Soutěž řemesel SKILL 2016

neděle, 25 září 2016 20:25 | Ing. Miloslav Tomášek

Ve dnech 20. 9. až 22. 9. 2016 proběhl na vysokomýtském náměstí již šestý ročník této unikátní mezinárodní soutěže. Své síly změřilo 60 soutěžících z 18 škol z České republiky, Slovenska a Maďarska. Dvoučlenná družstva z jednotlivých škol soutěžila v oborech zedník, zednické práce, montér suchých staveb, obkladač, instalatér a truhlář.

Soutěž je unikátní nejen v celé ČR, ale i v okolních státech svou koncepcí, časovým záběrem a náročností na soutěžící. Jednotlivá řemesla na sebe plynule navazují a je tak simulována skutečná stavba. Soutěžící se tedy musí vypořádat i s nepřesnostmi, které jim předchozí řemesla zanechala.

Hlavním pořadatelem soutěže je občanské sdružení ERUDIO CZ, spolupořadateli je Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto a Vyšší odborná škola stavební a Střední škola stavební Vysoké Mýto. Soutěž by nebylo možné realizovat bez podpory sponzorů – výrobců nebo prodejců technologií, materiálů a výrobků, kteří na soutěž dodali materiál, ceny pro vítěze a soutěž finančně podpořili. Zástupci firem byli i v hodnotících komisích, pečlivě sledovali počínání soutěžících a na konci soutěžní družstva vyhodnotili.

Přes velkou konkurenci v jednotlivých oborech se naši žáci neztratili. Pavel Schlosser a Martin Novák vyhráli soutěž instalatérů, Luděk Blaschke s Alešem Rounem s převahou vyhráli soutěž zedníků a soutěžní družstvo truhlářů ve složení Jaromír Chudoba a Jiří Zika se umístilo na krásném druhém místě. Po odhlášení družstva zedníků ze Žamberka muselo z organizačních důvodů nastoupit mimo soutěž naše druhé družstvo ve složení Jan Hladík a Lukáš Zítek. Přestože to jsou žáci druhého ročníku a museli nastoupit narychlo, nevedli si vůbec špatně. Pokud by byli započítáni do soutěže, skončili by na pátém místě ze sedmi družstev. Byla to pro ně dobrá příprava na příští ročník, kdy budou soutěžit „naostro“.

diplom instalateri.PNG

diplom zednici.PNG

diplom truhlari.PNG

Součástí byly i soutěže pro žáky základních škol, které probíhaly částečně ve škole a částečně přímo na náměstí, kde žáci plnili praktické úkoly z různých oborů. Pro střední školy připravili sponzoři workshopy, při kterých se žáci a studenti seznámili s jejich materiály a technologiemi.

Všem pořadatelům, sponzorům a našim mistrům odborného výcviku, kteří tvořili technické zázemí soutěže a nakonec se žáky provedli i závěrečný úklid náměstí patří dík, našim soutěžícím velká gratulace ke krásnému umístění a nezbývá, než se těšit na další ročník soutěže.

Podrobné informace o soutěži řemesel najdete ZDE.