Proběhly oslavy 120 let od založení školy

pátek, 30 červen 2017 11:34 | Mgr. Marie Severová

V sobotu 10.6. vyvrcholily několikaměsíční přípravy oslav 120. výročí založení stavební školy, které jsme museli zvládnout v několika posledních týdnech v běžném režimu chodu školy včetně maturit na SŠ, absolutorií na VOŠ a písemných i praktických zkoušek na SOU.

Škola byla připravena se otevřít absolventům od 8:00 hodin, ale byli jsme velmi překvapeni, až zaskočeni, když již před osmou hodinou se začali objevovat první příchozí. Nabídli jsme jim vzpomínkové třídy jak s fotografiemi ze starších let, tak i s nejnovějšími fotografiemi z exkurzí, aktivit školy či s ukázkou moderních geodetických přístrojů, i nejnovější hydrotechnickou laboratoř.

Jedna třída byla věnována mimoškolní činnosti našich studentů. Ukázali jsme, že nesedí jen u počítačů, ale také dokáží vytvořit úžasné kresby a fotografie nebo mají úspěchy ve sportu na světové úrovni. Tak jsme se mohli pochlubit bronzovou medailí Přemka Pakosty, kterou získal na mistrovství světa ve florbalu ve Švédsku, několika poháry Dominika Harnacha z mistrovství světa ve skibobu, též poháry za vítězství v mistrovství ČR v silovém trojboji dobyté Danielem Křepelkou. V pozadí nezůstávají ani naše dívky. Mohli jste vidět obrazy a fotografie Magdalény Rožkové ze 3. ročníku, která vytvořila též návrhy triček a mikin i grafickou úpravu vzpomínkových novin ke 120. výročí. Zaujaly též obrazy Moniky Voralové, jejíž „Zebry“ dominovaly výstavě. Ani ve sportu studentky nezůstávají pozadu. Úspěchy Terezy Štěpánkové v překážkovém závodě Spartan Race i Vlasty Hřebcové v Drezurním poháru mládeže musíme také ocenit.

V další třídě na promítacím plátně bylo možno vidět ukázky z celoživotního díla Oldřicha Páleníčka, absolventa z roku 1958, jehož výstava probíhala ve Vysokém Mýtě od listopadu 2016 do ledna 2017 a který ji původně chtěl prezentovat při našich oslavách. Bohužel vážná nemoc mu v tom zabránila.

Davy absolventů všech věkových kategorií proudily až do 2. hodiny odpolední do i ze školy, k čemuž jim před školou hrála Choceňačka. Tak jste měli možnost vidět chodit po městě mnoho lidí s oranžovými papírovými taškami, což bylo známkou toho, že jsou absolventy školy a že si vyzvedli almanach s pamětním listem a drobnými upomínkovými předměty.

Dopoledne jsme také při mši v kostele sv. Vavřince celebrované P. Jiřím Hebltem (absolventem z r. 1980) vzpomněli na bývalé ředitele, učitele, zaměstnance školy i všechny absolventy. Promluva Otce Jiřího mnohým vehnala slzy do očí.

Vzpomínání pokračovalo i odpoledne na náměstí. Ve 14 hodin jsme zahájili fanfárami, složenými již ke 100. výročí školy PhDr. Janem Klímou. Poté následovaly zdravice nejen ředitele školy a starosty města, ale i poslanec A.K. Andrle Sylor pozdravil shromážděné a spolu s radním Pardubického kraje ing. Bohumilem Bernáškem vyslovili naději, že technické obory, zejména stavebnictví opět posílí svou pozici v oblasti školství. Ke shromážděným promluvili i zástupci firem – za generálního partnera oslav společnost Veolia, a.s. PhDr. Libor Machan a za hlavního sponzora Strabag,a.s. pan Vladislav Fišer.

Celé odpoledne bylo určeno na náměstí nejen pro absolventy, ale i pro širokou veřejnost. Vystoupili zde i naši absolventi. Ve skupině NEEASI absolvent z r. 2005 Mike Dušek a v Betl Bandu lídr Pavel Karlík a jeho spolužák Martin Brychta (absolventi r. 1985). BETL BAND udržoval dobrou náladu a bavil až do 21 hodin. Mezi těmito kapelami vystoupila v 17 hodin skupina ABBA REVIVAL POPSTARS, která jistě oslovila mnoho absolventů a vyvolala vzpomínky.

10. červen byl dnem „STAVEBKY“ a myslím, že heslo vzpomínkových novin 120 let společné vášně předznamenalo i tento den.

Poděkování patří všem, kteří se na oslavách podíleli – učitelům, sponzorským firmám a Městu Vysoké Mýto.

Marie Severová

 

Videosestřih z hlavního dne oslav (autor Daniel Bek www.danielbek.cz)Letecký pozdrav a poděkování od účastníka Jana Malkraba, maturitní ročník 1989, který nás velmi potěšil.

 

Kompletní fotogalerii od Vítka Šimka vtsmk.cz naleznete ZDE.