Přednáška pro veřejnost: Mýty o vodě

neděle, 11 listopad 2018 19:55 | Ing. Romana Novotná

Další z cyklu přednášek “Voda je život” se konala ve čtvrtek 8. listopadu 2018 a přednášejícím byl tentokrát agrární analytik a novinář Petr Havel.

V úvodu zazněly informace o tom, že vodní blahobyt nemůže trvat věčně, s vodou je nutno nakládat rozumně a racionálně a nepodléhat někdy až hysterickým polopravdám. Je třeba vychovávat nové odborníky ale i vzdělávat širokou veřejnost.

Petr Havel dále zmínil některé z mýtů o vodě, které jsou v povědomí lidí a uvedl je na pravou míru. Diskutovalo se i o současném suchu, jeho příčinách a důsledcích a zajímavou informací bylo, že v minulosti naši předkové zažívali sucha ještě výraznější a dlouhodobější.

Debata o vodní a větrné erozi, o zemědělství, půdě, rybnících, přehradách i mokřadech se rozvinula v delší diskuzi, jejímž závěrem bylo často diskutované téma, jak zadržet vodu v krajině.