Praktické cvičení v terénu – hydrometrování

čtvrtek, 26 květen 2016 10:27 | Ing. Lubomír Kříž, PhD.

Studenti VOŠ1 absolvovali 24. 5. 2014 v rámci výuky hydrologie praktické cvičení v terénu. Cílem bylo měření průtoku řeky Novohradky v profilu Luže.

Hydrometrická měření slouží k určení průtoku a patří mezi základní terénní práce ve vodním hospodářství. Na základě hydrometrických měření se konstruují měrné křivky limnigrafických a vodočetných profilů, často se hydrometrická měření používají i k ověření průtokových charakteristik jiných měrných zařízení, například měrných žlabů nebo přelivů.

Studenti pracovali s indukčními měřidly rychlostí, zároveň vyzkoušeli pro stanovení průtoku i měření povrchové rychlosti pomocí plováků. Tato metoda sice není zdaleka tak přesná jako měření vrtulí, ale není zapotřebí nákladného zařízení. Poslední z použitých metod byla metoda chemická. Studenti jednorázově aplikovali do vody roztok stopovače (kuchyňské soli) a níže po toku měřili změnu elektrické vodivosti (konduktivity).