Nejstarší železnice na evropském kontinentě slaví

pondělí, 26 listopad 2018 22:21 | Ing. Stanislav Skalický

V posledním zářijovém dni roku 1828 začala pravidelná doprava na prvním úseku koněspřežné dráhy České Budějovice – Linec. Jedná se o první železniční trať v Evropě (výjimkou je Anglie, tam již od roku 1825 fungovala parní trať mezi městy Stockton a Darlington). Stavbu naší koněspřežky vedl Ing. F.A. Gerstner tak dobře, že byla svojí geometrií i únosností připravena na parní provoz. Službu na trati vykonávalo na 800 koní, 762 nákladních a 69 osobních vozů. Cesta trvala 14 hodin a končila ve stanici České Budějovice, kde je dnes muzeum koněspřežky. Od roku 1971 je tato železnice a její objekty národní památkou.

1
Obr.1 - Svršek tvořený kamennými podporami, trámy a litinovými pásy

2
Obr.2 - Nejstarší most na evropském kontinentě (Velešín)

3
Obr.3 - "Koláčová" stanice Bujanov

4
Obr. 4 - Muzeum v Českých Budějovicích

Ing. Stanislav Skalický

(vypracováno dle interního bulletinu SŽDC "Moje železnice" XI/ 2018)