BIM na naší škole

úterý, 17 duben 2018 20:12 | Ing. Blanka Stratílková

Building Informatoin Modeling (BIM, informační model budovy) je proces pro tvorbu a správu projektů založený na inteligentním modelu budovy.

Nové dokumenty:

Novela zákona o zadávání veřejných zakázek č. 134/2016 Sb.
Usnesení vlády z 25. září 2017, kde byla schválena Koncepce zavádění metody BIM v České republice.

O co jde:

Plán postupného zavádění BIM v letech 2018 – 2027. Klíčovým termínem je rok 2022, odkdy je plánováno uložení povinnosti použití BIM pro nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce
financované z veřejných rozpočtů.

Evropské státy, které metodu BIM aktivně využívají:

Norsko, Finsko, Dánsko, Nizozemsko, Velká Británie, Francie, Španělsko, Německo

S kým spolupracujeme a co nabízí:

ALLPLAN Česko s.r.o., Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3
Výhradní poskytoval CAD BIM programu Allplan společnosti Nemetschek Allplan pro Českou republiku. Portfolio Allplan produktů poskytuje řešení pro architekty, stavební inženýry až po facility management a umožňuje tak univerzální BIM přístup ke spolupráci v oblasti projektování, výstavby a provozu budov. Allplan, to je profesionální prezentace projektu – realistické a prostorové zobrazení pomocí virtuálního modelu budovy ještě před založením základního kamene stavby. Model budovy lze navíc vizualizovat v různých scénářích okolí, simulovat pohyb slunce nebo přizpůsobit textury.

Co my na to:

Máme dlouholeté zkušenosti. Již od roku 2001, v souladu s ŠVP, v rámci předmětu Virtuální modelování (VIM) ve 3. a 4. ročníku oboru Pozemní stavitelství využíváme aplikační programové vybavení Allplan pro digitální model rodinného domku, bytového domu či haly. Naši studenti vytváří virtuální realitu se všemi technickými charakteristikami potřebnými pro reporty a legendy oken, dveří, materiálů, místností, podlah, povrchů ap. Získané dovednosti jim poskytují pevné základy pro rozšiřující studium na vysokých školách nebo projektování v praxi.

Myslíme na budoucnost:

Co se v mládí naučíš, …
Od roku 2014 spolupracujeme s místními základními školami. Žáci 8. a 9. ročníků k nám dochází na 3D kroužek. Prostorové vztahy 3D prvků zobrazených ve třech živých oknech dají zabrat i leckterému dospělákovi. Mladí se toho nebojí, dokážou být pečliví. Někteří pak u nás pokračují ve studiu.